In Tbilisi, protests have been ongoing for more than two years against the "Russian Law." In the October 26, 2024 elections, the ruling party claimed victory, a result that was not recognized by the majority of local and international organizations. On November 28, Georgia's Prime Minister announced a suspension of all relations with the European Union until 2028. This declaration sparked widespread public outrage. These photos were taken the morning after one of the protests, during which riot police surrounded and brutally suppressed the demonstrators. It was probably the first time that I didn't think about the aesthetic or the interest of the photos at all; I just took what I saw in the morning.
Probably, I was born in Tbilisi on 9th March 1995, as they said. I have started taking a great interest in visual art since ny childhood, used to watch movies, see the paintings of distinguished painters and take photos by mobile phone as well. of course, not surprisngly, after finishing school, I started studing Literary Studies at university (I am not kidding) and this choice helped me greatly for widening my imigination. I took photography seriously when I became exhausted by everyday routine and started wandering in Tbilisi street (seems accidentaly, doesn't it?). Then I used camping for my interests.