SUMMER IS FADING WINTER IS COMING
In 1997 president Kazakh Nazarbayev moved the capital from Almaty to Astana.During this shift,Almaty experienced a big and radical change in terms of population composition.All government offices and activities moved away from the city and with them the workers too. Most men abandoned the city leaving the women behind their women in Almaty that became one of the cities with the highest number of females in the entire world(62.4% of the city’s population).Kazakh culture is still patriarchal,especially outside the biggest cities.Women usually get married very young(18-25 years),they have many children and don't work to fully dedicate themselves to their family needs and children. Divorce is permitted and men tend to get married again or take up some unofficial wives without particular problems.Almaty is an exception to all this,a city where women have an opportunity for a different life.
Karl Mancini is an Italian documentary photographer based out of Rome and Buenos Aires.He worked in more than90countries following socio-historical and political events focusing on issues such as gender violence, war aftermaths, environment, human rights.His longterm work 'Vivir para contarlo/Live to tell' has been awarded at the Sony WorldPhotoAward,Luis Valtueña Humanitarian PhotoAward,Days Japan International Photojournalism Award,Photon Award,Prix Visa del ANI and selected among the finalists of the Alexia Foundation Grant and Leica Oscar Barnack Award.In 2022 and in 2023 he was grantee from the Pulitzer Center for the work "In the name of wellness" on the relation between superfood crops and the Latin American neocolonialism and his research on the effects of climate change on people and the planet.His works have been exhibited worldwide and have been featured in important magazines such as Newsweek,Stern,Der Spiegel, National Geographic,Vanity Fair,CNN,GEO,El pais,Die Zeit.